niedziela, 16 października 2011

CO TO JEST SHABBY CHIC?

Poniżej zamieszczam krótką, ale bardzo treściwą odpowiedź na to pytanie.
Shabby Chic (czytaj: szabi szik) to termin, który stał się bardzo modny w ostatnich czasach. Stało się to za sprawą Rachel Ashwell w 1989 roku. Napisała ona książkę pod tym tytułem i opisała w nim styl w dekorowaniu wnętrz, w którym głównym punktem jest dekoracja starymi, naznaczonymi zębem czasu przedmiotami. Zestawia się meble nowe z mocno zniszczonymi eksponując na pierwszym planie te drugie. Im bardziej zniszczony przedmiot tym lepiej. Najlepiej jest, gdy są to autenczycznie stare przedmioty, ale przy ich braku dopuszcza się sztuczne ich postarzanie.
Dlatego styl ten chwyta za serce i wiele mebli i przedmiotów dekoracyjnych postarza się przez specjalne przecierki, obdarcia, spękania, niedomalowania, nakładanie wielu warstw farb itd.
Terminem SHABBY CHIC - nazywa się specjalną technikę malowania kilkoma warstwami farby w taki sposób, aby spodnie warstwy farby były widoczne i wyglądały jakby prześwitywały wyglądając na starą, łuszczącą się powierzchnię.
Kolorystyka SHABBY CHIC to często jasne, rozbielone - tzw. pastelowe lub pożółcone odcienie. Złamane biele, szarości i wyblakłe róże i błękity, ale także pożółcone, wypłowiałe czernie i brązy.>br> W Stanach Zjednoczonych kolorem dopełniającym, "mocno shabby chicowym" jest jasnoróżowy, przez co wnętrza wyglądają bardzo kobieco, cukierkowo, czasami jakby przesłodzone.
Styl shabby chic jest stylem wyjątkowo kobiecym.
Dopełnieniem aranżacyjnym są często motywy różane, stare koronki i hafty, ornamenty na wszelkiego rodzaju tkaninach - pościeli, obrusach, poduszkach itd, dające przytulny nastrój wiejskiej posiadłości często nazywany COTTAGE STYLE (styl wiejski). Tu w zasadzie zaciera się granica pomiędzy stylami shabby chic i cottage style, oddając piękno romantyzmu i nastroju tego szyku.>br> Shabby - krótko - oznacza stary, obdarty, zniszczony, podniszczony, wytarty.
Chic- oznacza po prostu szyk. W wolnym tłumaczeniu to stary szyk.
Wikipedia podaje, że styl SHABBY CHIC wykształcił się historycznie jako elegancki styl w opozycji do słodkiego popularnego stylu tzw. POP Victoriańskiego. Po raz pierwszy termin ten został podany w "The World of Interiors magazine" w latach osiemdziesiątych XX wieku i stał się bardzo popularny w latach 90 w Stanach Zjednoczonych, szczególnie na zachodnim wybrzeżu (Los Angeles, San Francisco), mocno inspirowany śródziemnomorską kulturą Grecji, Toskanii i Prowansji.
SHABBY CHIC STYL

1 komentarz:

  1. I love the shabby chic style too. It was fun to translate your post and read it. Have a great week!

    OdpowiedzUsuń